OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dneska budu psát o bandě lemplů, co nedokážou svůj materiál ani pověsit na Bandcamp a přesto to stojí za to. Fyzický nosič aktuálního materiálu zatím nemaj, protože… jsou lemplové. A právě to lemplovství mi tu je nějak sympatické. Díky němu je každým coulem cítit soustředěnost na to, dělat co je baví a nerozptylovat se ničím jiným. Tenhle přístup umožňuje určitý druh tvůrčí upřímnosti, která je jinde vzácná. KLUCI dělaj hudbu, ze které budou mít sami radost. Tečka.
Abych napsal něco o minulosti této sbírky figur z broumovských Sudet, tak původní název KLUCI Z MARMELÁDY se změnil na KLUCI možná proto, že se to ještě hůř vyhledává. Tahle banda je jedna z mála, která na Broumovsku přežila gympl a nerozpadla se hned další ročník, kdy se její členové neviděli každý den ve škole. Už to bude bratru nějakých devět let, co poprvé vystupovali. Už od počátku se experimentuje s kytarami a elektronikou. Výsledek na jednu stranu působí poměrně fresh, na stranu druhou odkazuje silně k devadesátkám. Taneční hudba s koulema rockových kapel ve stylu APOLLO 440, THE PRODIGY a hlavně pak BEASTIE BOYS. Výsledek si navíc zachovává onu rebelskou svěží energii, kterou většina kapela ztratí hned po maturitě.
Kytary jsou na nahrávce potlačeny a ze všech stran je drtí elektronika. Výsledek je tak elektroničtější, než je živé vyznění, ve kterém působí mnohem rockověji. Jsem dalek ty sekané vokály nazývat rapem, možná je důležitější, že hlas Jakuba Šleise zní dostatečně drze a pozitivně současně. Taneční spodky fungují nakažlivě, repetice nejsou otravné – co víc si od něčeho podobného přát?
KLUCI jsou vlastně ideální klubová párty hudba. Pokud by tady byli před pětadvaceti lety a trochu do toho šlápli, tak všem spadnou sanice. A možná by spadly i dnes, ale cesta ze sudeťáckého města do světla světových reflektorů je holt složitější, nebo už vymřela cílovka. O podobné elektro-punkové fúze a experimenty se za poslední čtvrtstoletí snažil kde kdo – ale asi nikdo to nedělal tak dobře.
Česká odpověď na BEASTIE BOYS přichízí o pár dekád později, ale stojí za to.
6,5 / 10
kuba šleis
- vocals, guitar, electro
ondar šleis
- bass
martin minařík
- guitar
kája franze
- keybords
vojta stolín
- drums
1. Never Grow Old
2. Go Forth and Thrash
3. Magic Beans
4. Leave Me Alone
5. Ape Shall Never Kill Ape
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.